سوالات متداول

ایا شتابدهنده سان دانش بنیان است؟

بله

سود شتابدهنده چیست؟

هر هفته ده ها ایده ی جدید و تکراری توسط منتور های مورد اعتماد شتابدهنده سان مورد ارزیابی قرار می گیرد. از طرفی ما معتقدیم بهترین اجرا کننده یک ایده برای موفقیت ایده، صرفا همان تیم اجرایی قوی و استارتاپی است که آن ایده را خلق نموده و دنبال می نماید. فلذا با توجه به بحث محرمانگی ایده ها در محیط دانش محوری شتابدهنده سان و لزوم وجود یک تیم اجرای قوی برای موفقیت یک ایده و تعداد بسیار زیاد ایده های ارسالی به طور متناوب به این شتابدهنده، دغدغه ای بابت عدم افشای ایده ها وجود نخواهد داشت

چه تضمینی برای عدم افشای ایده وجود دارد؟

صنایع شیمیایی ابرند : شرکت گسترش صنایع شیمیایی ابرند به عنوان اولین شرکت موفق شتابدهده، فعالیت خود را در زمینه فروش و ارائه خدمات پس از فروش تجهیزات و مواد مصرفی تولیدکنندگان، آزمایشگاه و دانشگاه ها آغاز نموده است و هم اکنون به عنوان یکی از وارد کنندگان به فعالیت خود ادامه میدهد.

شتاب دهنده چیست؟

شتاب دهنده مجموعه ای کامل از خدمات مورد نیاز برای رشد یک کسب و کار نوپا را نظیر منابع مالی، انواع مشاوره، فناوری ها و تجهیزات مختلف و همچنین فضایی را جهت استقرار شرکت نوپا در یک بازه زمانی تقریبا کوتاه در اختیار استارت آپ قرار میدهد. در حقیقت اصلی ترین رسالت شتابدهنده، تقویت یک استارت آپ و تبدیل کردن آن به شرکتی است که بعد از خروج از حمایت شتابدهنده بتواند به تنهایی در بازار رقابت نموده و رشد کند.

 

 

شرایط و مراحل پذیرش در شتابدهنده؟

الف) ثبت نام اولیه طرح ها از طریق وبسایت شتاب دهنده و پر کردن کاربرگ توسط تیم ایده پردازی انجام می گیرد.
ب ) کاربرگ های پرشده توسط منتور های مربوطه بررسی و امتیاز دهی می شود، در صورت کسب امتیاز با توجه به معیار های اولیه پذیرش از تیم مربوطه دعوت میشود تا در جلسه پذیرش حضور یابد.
ج)به تیم ها در جلسه پذیرش حدود 21 دقیقه فرصت داده میشود تا طرح و تیم خود در حضور اعضای شورا ارائه نمایند و در این شورا با توجه به معیار های پذیرش، تیم هایی برای ورود به مرحله پیش شتابدهی انتخاب می شوند.

امکانات و حمایت های شتابدهنده سان چیست؟

-سرمایه گذاری شتابدهنده سرآیند افکار نو بر روی استارت آپ ها تا سقف 1000000000 ریال
- جذب اشخاص حقیقی و حقوقی که تمایل به سرمایه گذاری بر روی استارت آپ ها و توسعه آنها دارند
- فراهم آوردن زیرساخت های تخصصی در زمینه های مختلف زیست فناوری، علوم کاربردی، شیمی، انرژی های تجدیدپذیر و ...مانند: خدمات آزمایشگاهی تخصصی، فضاهای مفید آزمایشگاهی، کارگاهی و نیروی انسانی متبحر در این زمینه ها
- تامین فضاهای کار اشتراکی مانند سالن جلسات، سالن ارائه و مشاوره، فضای استراحت و...
- بهره مندی از مشاوره مربیان در زمینه های فنی (طراحی و اجرا) ، کسب وکار(بازار، حقوق و مالی) و...
پشتیبانی و همراهی سازمان های دولتی مانند: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، مرکز شتابدهی ، پارک علم و فناوری -یزد ، دانشگاه های استان و ...
1 . برگزاری رویدادهای ترویجی، فرهنگ سازی، بررسی طرحها، مشاوره مقدماتی تکمیل فنی و تجاری طرح، آموزش نحوه ارائه
2 . برگزاری کارگاه عملی ایده تا نوآوری، آشنایی با تجارب (نردبان)، دورهمی ها(صبحانه فناوری)،ارزیابی سطح محصول،زیرساخت،دوره های آموزشی ، مشاوره های فنی، حقوقی و مالی، حمایت در تکمیل تیم کاری
3. ضیافت شام، کارگاه های آموزشی و تخصصی ، فنی، حقوقی، مالی و بازار، آشنایی با استارت آپهای موفق، ثبت شرکت در صورت نیاز، حمایت در تهیه برنامه کسب و کار، کانالهای ارتباطی ، جذب سرمایه گذار
4 . استمرار ارتباط با سرمایه گذارها و شبکه فارغ التحصیلان

شتابدهنده سان ؟

شتاب دهنده سرآیند افکار نو (سان) با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با حمایت های شرکت آبسار کویر و مرکز نوآوری زیست فناوری پارک علم و فناوری یزد، شکل گرفت. حوزه فعالیت شتاب دهنده سان بیشتر در زمینه کسب و کارهای مبتنی بر زیست فناوری،علوم کاربردی، صنایع شیمیایی و محیط زیست، آب و انرژی های تجدیدپذیر است که با در نظر گرفتن پتانسل ها و زیرساخت های موجود منطقه و در نظر گرفتن اولویت های فناوری انتخاب شده است.

نحوه ورود و خروج تیم ها با شتابدهنده به شکل می باشد؟

فاز اول: انتخاب طرحها
الف) ثبت نام اولیه طرح ها از طریق و سایت شتاب دهنده و پر کردن کاربرگ توسط تیم ایده پردازی انجام می گیرد .
ب) کاربرگها پرشده توسط منتورهای مربوطه بررسی و امتیاز دهی می شوددر صوت کسب امتیاز با توجه به معیارهای اولیه پذیرش از تیم مروط دعوت می شود تا در جلسه پذیرش حضور یابد .
ج) به تیم ها در جلسه پذیرش حدود 21 دقیقه فرصت داده می شود تا طرح و تیم خود در حضور اعضای شورا ارائه نمایند و در این شورا با توجه به معیارهای پذیرش تیم هایی برای ورود به مرحله پیش شتابدهی انتخاب می شوند .


فاز دوم: پیش شتابدهی
تیم های منتخب به مدت 6 هفته در کنار سایر تیم ها در دوره پیش شتابدهی قرار می گیرند. هدف از برگزاری مرحله پیش شتابدهی، شناخت تیم از نزدیک، طراحی اولیه مدل کسب و کار، تهیه محصول حداقلی قابل ارائه به بازار (بصورت MVP یا نمونه اولیه) و آموزش های اولیه به تیم ها و آشنایی آنها با روند کار شتاب دهنده ها می باشد. برخی از برنامه های دوره پیش شتاب دهی به شرح زیر است:
1-ارزیابی سطح کنونی استارت آپها: با توجه به زمینه فعالیت شتاب دهنده آتا، اکثر ورودی های آن استارت آپ های محصول محور هستند و لذا ممکن است در سطوح مختلفی قرار گرفته باشند. برخی ممکن است در ابتدای کار باشند در حالیکه برخی دیگر نمونه اولیه محصول خود را تهیه نموده اند. تشخیص اینکه استارت آپ در چه سطحی وارد شتاب دهنده می شود تا از برنامه ریزی و مربی گیری متناسب بهره گیرد در مرحله پیش شتابدهی انجام می شود.

2-ارزیابی تیم: با توجه به زمینه فعالیت و دامنه بازار استارت آپ، تیم حاضر ارزیابی و چنانچه نیاز به اصلاح و یا تکمیل داشته باشد با نظارت مربیان مجرب و هدایت راهبردی شتاب دهنده تیم مطلوب شکل می گیرد.

3-برگزاری جلسات با شرکت های موفق در سطح کشور و حتی در سطح دنیا جهت آشنایی استارت آپ ها با عوامل تاثیر گذار و مسیرهای موفقیت این شرکتها

4-حمایت استارت آپ ها برای شرکت در دوره های آموزشی فنی، حقوقی و مالی در راستای آموزش مفاهیم اولیه مباحث و ورود صحیح به دنیای کسب و کار

5-جلسات منظم مربیان برای ارزیابی کار تیم ها در دوره پیش شتابدهی و هدات صحیح آنها

6-برگزاری کارگاه عملی ایده تا کسب و کار: در این کارگاه طی چند روز مفاهیم کسب و کار، بازار، مفاهیم مالی و حقوقی با طراحی یک مدل کسب و کار به تیم ها آموزش داده میشود.

7-ارائه طرح اولیه کسب و کار به شورای پذیرش: در زمان پیش شتابدهی و با نظارت مربیان طرح اولیه کسب و کار توسط تیم ها تهیه و پس از اصلاحات احتمالی در شورای پذیرش شتاب دهنده ارائه می گردد. در یک رقابت بین تیم ها، با توجه به معیارهای ارزیابی، تیم هایی که امتیاز بالاتری را کسب نمایند برای ورود به دوره شتاب دهی معرفی می شوند.


فاز سوم: شتاب دهی
فاز شتاب دهی یک دوره شش ماهه است که در آن استارت آپ ها از حمایت های شتاب دهنده بهره مند می شوند.

1- ضیافت شام: پایان هر هفته یک ضیافت شام با حضور تمام تیمها و مربیان آنها برگزار می شود و تیم ها گزارش عملکرد یک هفته ای خود را ارائه می کنند.

2-کارگاههای آموزشی: با توجه به سطح هر تیم و ایده ای که تیم مشغول کار است برای شرکت در کارگاه های آموزشی، فنی، حقوقی، مالی و بازار از تیمها حمایت می شود. انتخاب کارگاه مناسب جهت بهره برداری تیمها با نظر مربیان و شتاب دهنده انجام میشود.

3-معرفی استارت آپهای موفق: به صورت منظم نشست هایی با حضور استارت آپ های موفق انجام می شود تا تیمها بتوانند با الگوی موفقیت آنها آشنا شده و بهترین روند کاری را برای خود انتخاب نمایند.

4-ارزیابی استارت آپ ها: در طول دوره شتاب دهی به صورت مدون این ارزیابی انجام می گیرد تا تیم ها در جهت صحیح گام بردارند.

5 -ثبت شرکت: با مشاوره حقوقی شتاب دهنده تیم ها به ثبت شرکتها می پردازند و به یک شخصیت حقوقی تبدیل می شوند. بدیهی است در ثبت نهایی شرکت سهم شتاب دهنده با توجه به مصوبات شورای پذیرش به شتاب دهنده اختصاص می یابد.

6 -تهیه برنامه کسب و کار: برنامه نهایی کسب و کار با نظارت مربیان توسط تیم ها و مطابق با الگو تهیه و نسخه اولیه آن در جلسه همفکری مربان ارائه می گردد تا نواقص اولیه آن برطرف شود. 7 روز تمرین: یک هفته قبل از ارائه نهایی هر تیم نسخه اولیه کار خود را در حضور سایر تیم ها و نیز در حضور استارت آپ های فارغ التحصیل ارائه میدهد تا استارت آپ ها ضمن داشتن یک تمرین ارائه، از نواقص ارائه خود آگاه و نسبت به تصحیح آن اقدام نمایند.


فاز چهارم: ارائه نهایی پس از طی شدن دوران شتابدهی و آماده شدن تیم ها برای ارائه خود، یک روز به عنوان روز ارائه انتخاب و در آن سرمایه گذاران و رسانه ها دعوت می شوند تا از کارهای انجام شده توسط استارت آپها آگاه شوند. پس از این روز نیز ارتباط بین استارت آپها و شتاب دهنده همچنان با برنامه های بعدی شتاب دهنده حفظ خواهد شد.


-ارائه نهایی: مهترین قسمت کار تیم ها، ارائه آنها در روز نهایی در حور سرمایه گذاران است. از طی کردن دوره  6 ماهه شتاب دهی انجام می شود. در این روز هر تیم باید در یک فرصت 3 دقیقه ای به معرفی تیم و ارائه طرح خود بپردازد. پس از آن ارتباط مستقیم بین تیم و سرمایه گذار توسط شتاب دهنده برقرار می شود تا مذاکرات لازم انجام و نتایج نهایی حاصل شود.

-استمرار ارتباط با سرمایه گذارها: پس از روز ارائه شتاب دهنده ارتباط مستمری با سرمایه گذاران و استارت آپ ها دارد و جلسات منظمی را برای ادامه ارتباطات و همکاری های بین آنها برگزاری مینماید. این پیگیری ها تا زمان را به حصول رسیدن این ارتباطات از سوی شتاب دهنده ادامه خواهد داشت. اطلاع رسانی: تمامی رویدادها از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه ها اطلاع رسانی
می شوند و ارائه تیم ها بر روی وب سایت شتاب دهنده برای بهره بردار سرمایه گذاران تا یک هفته قرار می گیرد.

-شبکه فارغ التحصیلان: مشخصات فارغ التحصیلان هر دوره در شبکه فارغ التحصیلان شتاب دهنده ثبت می شود و از آنها در دوره های بعد دعوت می شود تا تجربیات خود را در اختیار تیم ها قرار دهند و در روزهای ارائه حضور داشته باشند .